Loading…
Paisje dore që identifikon kancerin për 10 sekonda
  • 16/12/2017 | 10:22

...

Disa shkencëtarë të Universitetit të Texasit në SHBA, kanë deklaruar se përmes një pajisje dore mund të identifikojnë indet kanceroze në vetëm 10 sekonda.


Sipas tyre, pas këtij zbulimi, mund të bëhen ndërhyrje kirurgjikale për t’a hequr tumorin më shpejt, më të sigurtë dhe më preciz.

Ata shpresojnë se do të eleminojnë dyshimet se pas operacionit të ketë mbetur ndonjë ind kanceroz.

Provat e publikuara në “Science Translational Medicine”, dëshmojnë se teknologjia e ka saktësinë në 96 për qind të kohës që punon.

Pajisja ‘MasSpec Pen’ ka avantazhin e një metabolizmi unik të çelizave të kancerit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë