Loading…
Pajisja e cila zbulon kancerin për 10 sekonda (Video)
  • 08/09/2017 | 10:52

...

Një pajisje e re në formë të lapsit mund të caktojë se a është tumori malinj apo beninj.


“Lapsin” i cili i zbulon ndërrimet malinje, MassSpec e kanë krijuar shkencëtarët e universitetit të Teksasit, ndërsa diagnozën kjo pajisje e cakton pasi të mbështetet në mostër të indit “të dyshimtë”.

Pas dhjetë sekondave, paraqitet diagnoza “nuk ka ndryshime” apo “malinje”.

Shkencëtarët shpresojnë se kjo pajisje do të ndihmojë shumë kirurgët të cilët gjatë operacionit duhet të caktojnë sasinë e indit të cilin duhet ta largojnë, shkruan “Daily Mail”. Në këtë mënyrë, do të rritet besueshmëria se pjesa komplete e indit i mbërthyer me ndryshime malinje të hiqet menjëherë, me çka zvogëlohet rreziku nga zgjerimi i sëmundjes, transmeton gazetametro.net.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë