Loading…
Pamje të rralla: Kjo ka qenë fytyra e britanikut të parë
  • 07/02/2018 | 23:18

...

Britaniku i parë ka pasur lëkurë e flokë kaçurrela të errëta dhe sy blu, të paktën kështu rezulton në bazë të të dhënave më të fundit të ADN-së të një skeleti të gjetur në Somerset.


Zbulimi i jashtëzakonshëm është bërë gjatë rindërtimit të fytyrës së një personi të vdekur 10 mijë vite më parë, të quajtur “burri Cheddar”.

Eshtrat të gjetura në Somerset janë kockat më të vjetra të gjetura ndonjëherë në Britani dhe shkencëtarët kanë deklaruar se janë surprizuar kur zbuluan se britaniku më i vjetër do të konsiderohej “me ngjyrë” nëse do të jetonte në ditët e sotme.

Kërkimet sugjerojnë se banorët e parë në ishullin britanik kanë zhvilluar lëkurën e bardhë shumë më vonë se sa ishte menduar.

Ekspertët mendojnë se “burri Cheddar” është paraardhësi i 1 në 10 persona që jetojnë sot në Mbretërinë e Bashkuar.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë