Loading…
Pas Amerikës, edhe Izraeli largohet nga UNESCO
  • 12/10/2017 | 22:51

...

Pak orë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan tërheqjen nga organizmi kulturor i Kombeve të Bashkuara, UNESCO, me një vendim të ngjashëm për t’iu bashkuar amerikanëve ka dalë edhe Izraeli.


“Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka dhënë instruksione Ministrisë së Punëve të Jashtme të përgatisë tërheqjen e Izraelit nga UNESCO, paralelisht me SHBA-në”, sipas zyrës së kryeministrit izraelit, transmeton gazetametro.net.

“UNESCO është bërë teatër i absurdit ku deformohet historia në vend që të ruhet”, deklaroi Netanyahu.

SHBA njoftoi sot se do të tërhiqet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), duke akuzuar institucionin se ishte anti-izraelit.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara i kanë treguar Drejtoreshës së Përgjithshme të UNESCO’s se dëshirojnë të mbesin të angazhuar në UNESCO si një vëzhgues joanëtar, të kontribuojnë në pikëpamje, perspektiva dhe ekspertizë për disa nga çështjet e rëndësishme të ndërmarra nga organizata, duke përfshirë mbrojtjen e trashëgimisë botërore, avokimin për liritë e shtypit dhe promovimin e bashkëpunimit dhe edukimit shkencor.

Në pajtim me nenin II (6) të Kushtetutës së UNESCO-s, U.S.A. Tërheqja do të hyjë në fuqi më 31 dhjetor 2018. Shtetet e Bashkuara do të mbeten anëtare e plotë e UNESCO-s deri në atë kohë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë