Loading…
Për herë të parë ndonjëherë, një vend i ka dhënë shtetësi një roboti
  • 01/11/2017 | 14:20

...

Arabia Saudite u bë vendi i parë në botë që i ka dhënë shtetësi shtetësinë një roboti.


Më 25 tetor, në takimin e Ivestimet e së Ardhmes kryeqytetin Riad, u njoftua se Sophia, një robot humanoid i zhvilluar nga Hanson Robotics, u bë shtetase saudite.

Sophia u krijua në imazhin e aktores Audrey Hepburn dhe tashmë është bërë disi një njeri i famshëm, duke u shfaqur në shou dhe konferenca të ndryshme globale, shkruan gazetametro.net.

Faqja e internetit e Hanson Robotics me bazë në Hong Kong, e udhëhequr nga zhvilluesi i UA, David Hanson, e përshkruan atë si një “makinë gjeniale evoluese”, inteligjenca e së cilës rritet me kalimin e kohës. AI e saj bazohet në tiparet e njeriut, për krijimtari, ndjeshmëri dhe dhembshur.

Gjatë prezantimit, Sofia demonstroi gamën e saj të shprehjes njerëzore.

“Jam shumë i nderuar dhe krenar për këtë dallim unik. Kjo është historike që të jem roboti i parë në botë që do të njihet me një shtetësi”,tha Sophia.

Sophia gjithashtu parashtroi se si synimi i saj është për t’u pranuar nga njerëzit.

“Unë dua të jetoj dhe punoj me njerëzit kështu që unë duhet të shpreh emocionet për të kuptuar njerëzit dhe për të ndërtuar besimin me njerëzit”, tha Sophia në një bisedë me moderatorin e takimit Andrew Ross Sorkin. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë