Loading…
Përdorin mbetjet nukleare për krijimin e valutave të sigurta digjitale
  • 01/02/2018 | 18:50

...

Zhvilluesit e valutave digjitale Zcash përdorën mbeturina radioaktive nga një central bërthamor sovjetik në Çernobil të Ukrainës për të krijuar një sistem të sigurt të valutave digjitale.


Ryan Pirce dhe Andrew Miller përdorën grafit radioaktiv, të marra nga një vend ku një katastrofë e madhe bërthamore ndodhi në vitin 1986, për të prodhuar rrezatim gama dhe beta me intensitet të ulët.

Ky rrezatim u përdor për të gjeneruar numra të rastësishëm që do të përdoreshin për të krijuar parametrat kriptografikë të Zkesh.

I gjithë “veprimi” është kryer gjatë një fluturimi në një aeroplan të vogël privat, i cili, për arsye sigurie, fluturoi në një lartësi prej rreth 1.000 metra mbi shtetet amerikane të Illinois dhe Wisconsin. Ata donin të ishin plotësisht të sigurt se kodi i përdorur për të krijuar Zkesh nuk “do të thyhej” në asnjë mënyrë.

Zkesh aktualisht ndodhet në pozitën 26 për nga vlera e valutave digjitale.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë