Loading…
Pide e përzier e Ramazanit
  • 18/06/2017 | 15:24

...

Receta:

1 gote qumësht i vakët
1 maje
1 vezë
1 luge te gjelles sheqer
pak kripë
1 luge te gjelles gjalpë

1. Brumi do të jetë një brumë i butë i cili nuk ngjitet në duar, deri sa të fryhet dy katë e lëni në pritje.

2. Me këtë masë do të dalin 4 pide, pidet i shtrijmë dhe i ndajmë në 8 pjesë.

3. Pideve do tia vendosim nga një cope djathe dhe anash speca të prerë dhe do ti mbyllim.

4. Pideve tjera nga një copë kaçkavall dhe suxhuk të prerë dhe ata do ti mbyllim.

5. I lyejmë më të kuqët e vezës, susam dhe i vëmë në furrë për pjekjë në temperaturë 175 gradë celsius.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë