Loading…
‘Po vjen fundi i njerëzimit, viti në të cilin do të zhdukemi është afër’
  • 28/07/2017 | 22:24

...

Çdo javë që kalon publikohet nga një teori e re për fundin e njerëzimit. E radhës është bërë nga “Google”. Parashikimi është bërë nga shefi i inxhinierëve të Google, Ray Kurzweil.


Robotët do të kenë inteligjencë njerëzore në 2029 dhe kjo gjë do të ndryshojë njerëzimin”,- ka thënë ai.

Robotët kanë arritur deri aty sa janë të aftë të kalojnë testin e famshëm “Turing”. Test, i cili teston aftësinë e një njeriu për të menduar si një njeri.

Inxhinieri i Google argumenton më tej se hapi i radhës do të jetë krijimi i robotëve që kanë më shumë forcë se qeniet njerëzore. Ai gjithashtu ka thënë se në vitin 2045 parashikohet se forca e këtyre robotëve do të jetë më e madhe se e njeriut, si forca mendore dhe ajo fizike, ndaj nënkupton fundin e njerëzimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë