Loading…
Profecitë e Da Vinçit: E ardhmja e parasë
  • 18/06/2017 | 11:15

...

“Ajo që do të vijë nga shpellat, do të bëjë të gjithë vendet e botës të mundohen dhe djersijnë, me shqetësim, ankth dhe punë, me qëllim që të sigurojnë ndihmën e saj”


Bankat e mëdha tregtare të Mesjetës e kishin qendrën në Firence, dhe perandoria fiorentinase e bankave ishte ndërtuar me remitancat e Kishës. Më pas paratë u jepeshin hua bizneseve të eksportit – me interesa.

Manastiret ishin disa prej klientëve më të rëndësishëm të industrisë bankare. Atyre u duhej të dërgonin flori dhe argjend jashtë vendit, gjë që nuk ishte e lehtë. Bankat fiorentinase ua zgjidhën këtë problem.

Ato ishin ëester Union-et e asaj kohe, duke lëvizur fonde nga manastiret, nëpër Europë dhe në arkat papnore në Romë. Ishin fillimet e sistemit bankar modern, dhe Leonardo kishte shumë të drejtë.

Ai e kuptonte strategjinë e këtyre bankave të reja si dhe formave të tyre të reja të taksimit, si dhe barrën që sistemi financiar do i ngarkonte botës. DHe Leonardo e dinte mirë që ishte vetëm fillimi

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë