Loading…
Profesori kosovar sjell historinë e dizajnit dhe multimedias
  • 20/11/2017 | 16:43

...

Libri “Histori e Dizajnit dhe Multimedias” ka dal nga shtypi në fund të shtatorit dhe është i dedikuar të gjithë atyre që merren me këtë fushë, por edhe atyre që pëlqejnë këtë lëmi të artit. Libri ka 250 faqe, i tëri në kolor me format jokonvencional, eksluziv.


Libri është i ndarë në dy pjesë. Pjesa e parë përfshinë “Historinë e dizjanit”, ku jepen konceptet  për dizajnin si nevojë për masën, pionierët e dizajnit; dizjani në histori, duke filluar nga shpella e Altamirës e deri te fundi i pjesës së parë, ku prezantohen 10 shpikjet apo dizjanet më të njohura të Da Vinçit, shkruan Metro.

Vazhdohet me kapitullim Dizjani i Ri, që fillon me Art and Craft dhe përfundon me dizajnin e rrymës surrealiste. Më pas në kapitullin e radhës prezantohen dizjanet e shteteve më eminente boterore që kanë influencuar dhe i kane dhënë kuptim dizjanit në botë, si pararendës i funksionalizimit të ri në dizajn.

‘Ëshë një libër në të cilin kam punuar kohë pas kohe më shumë se 10 vite. Idea e formësimit të këtij libri ka ardhë nga koha kur e kam punuar emsionin Aveny, në të cilin shtelloja punën artistike të artistëve dhe rrymave të ndryshme të artit. Pas emsionit janë ftuar nga një fakultet i artit privat në Prishtinë që ta formësoj dhe ideoj për ligjërim të njëjtën lëndë. Kjo lëndë nuk është dhënë gjerë atëherë pothuajse as në shumicën e vendeve të regjionit, e as në Kosovë. Përveq temave oficiale të cilat duhej të spjegoheshin sipas rendit dhe rendësisë në historinë e dizjanit, unë pata vendosur të zgjëroja me më shumë tema bashkëohore lëndën në mënyrë qe t’ia bëja sa më atraktive studentëve, dhe me këtë kam arritur sukses. Kam punuar në të një periudhë intensive dhe për nevoja të studentëve e kam publikuar si dispencë. Në këtë libër të botuar këto ditë temat e historisë së dizajnit të cilat i kam shpalosë, i kam rishkruar apo ri-përmbushë me të dhëna nga hulumtimet e vazhdushme nga librat, vizitat nëpër muzet dhe galeritë e botës të cilat i kam vizituar, poashtu e kam zgjëruar për disa njësi të reja mësimore, por një pjesë bukur e madhe librit përmban shkrime të miat autoriale por edhe të autorëve dhe kritikëve të njohur të dizajnit të marra nga revistat prestigjioze për dizajnin si dhe nga hulumtimi në internet. Poashtu, libri përmbanë edhe pjesën e dytë, në të cilën paralelisht kam punuar dy vite dhe ka te bëjë me Historinë e Multimedias, principet e saj dhe disa nga emrat më emninent që e formësuan këtë lloj arti në lëvizje artistike. Kjo pjesë përmbanë edhe dy intervista të mijat me dy përfaqësues të njohur të artit botëror’, thotë autori i librit, Lorik Sylejmani.

Në pjesën e dytë të “Historisë së Multimedias” flitet për historinë e artit konceptual, duke filluar nga vido, videoinstalacioni, fotografisë si koncept, e ne veçanti prezantohet puna dhe biografia e disa nga artistët më eminent.

Pjesa e fundit i kushtohet dizajnit arkitektonik, jo funksionit arkitektonik, por amaballazhës së saj, me fjalë tjera formës arkitektonike – fasadës së dizajnuar./gazetametro.net


Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë