Loading…
Qeveria jep lajm të mirë, heqë disa taksa
  • 21/01/2018 | 11:24

...

Dy vendimet e Qeverisë për lirimet nga taksat doganore për lëndë të para për prodhuesit vendor kanë hynë në fuqi më 1 janar të këtij viti.


Vendimi kryesor parasheh që të gjithë prodhuesit të lirohen nga pagesa e taksës doganore dhe TVSH-së, për lëndën e parë gjysmë produktet, si dhe produktet të tjera të cilat ata i fusin në funksion të prodhimit të tyre.

Kështu kanë thënë për KosovaPress, përfaqësues nga dogana dhe Administrata Tatimore e Kosovës (ATK).

Nait Sharku nga ATK-ja, ka thënë se këto dy vendime e obligojnë Administratën Tatimore dhe Doganën të bëjnë të gjitha përgatitjet që nga 1 janari këto vendime të hyjnë në fuqi.

Administrata tatimore i ka bërë të gjitha përgatitje në bashkëpunim me doganën dhe nga 1 janari gjitha bizneset janë duke i shfrytëzuar këto të drejta që i takojnë me këto dy vendime të Qeverisë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë