Loading…
Qyteti i minierës në Kili, i pabanuar që prej vitit 1980
  • 13/06/2017 | 21:47

...

Qyteti Sewell në Kili të Amerikës Latine është një prej vendeve më interesante të këtij shteti dhe gjithashtu është nën përkujdesjen e UNESCO’s, transmeton Gazeta Metro.


Gjatë viteve 1930-1940, Sewell ishte një prej qyteteve më të populluara në Amerikën Latine, kurse tash është tërësisht i braktisur.

Në lartësi prej 2250 metrash, Sewell ishte qyteti më produktiv sa i përket minierave. Në pikën më të lartë, qyteti kishte 16 mijë banorë. Tash qyteti nuk ka banorë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë