Loading…
Qyteti me mbi 300 mijë banorë ku flasin 150 gjuhë të ndryshme
  • 13/01/2018 | 08:26

...

Malmö  është qyteti i tretë më i populluar në Suedi pas Stockholm dhe Göteborgut.


Ky qytet ka 302.835 banorë në tetë lokalitete të ndryshme, me 30% duke e prejardhje të huaj. Rreth 43% e popullsisë janë më origjinë të huaj po rezidentë, 31% janë lindur jashtë Suedisë apo 99.788 njerëz dhe 11% ose 35.721 persona kanë të lindur në Suedi, por me prindër jo suedezë, dhe fliten 150 gjuhë, shkruan Gazeta Metro

Malmö ishte një nga qytetet më të hershme dhe më të industrializuara të Skandinavis, por ajo luftoi me përshtatjen në Industrialism Post. Që nga ndërtimi i urës Öresund, Malmö ka filluar një ringjallje të ngadaltë me zhvillimet mbresëlënëse arkitektonike, tërheqjen e studentëve të rinj Biotech dhe IT kompani, dhe veçanërisht përmes Malmö University College.

Qyteti përmban shumë ndërtesa historike dhe parqe, dhe është gjithashtu një qendër tregtare për pjesën perëndimore të Skånes. Gjatë viteve të fundit në një kolegj universitar (Malmö University) është themeluar dhe qyteti është tani duke u përpjekur që të përqëndrohet në artet, arsimit dhe kulturës. Malmö u rendit # 4 në drithë i bluar Magazine’s “15 Qytetet e Gjelbër” listën në 2007./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë