Loading…
Risi kineze në komunikacion: Mos kalo në të kuqen se lagesh
  • 20/04/2018 | 23:12

...

Policia e trafikut në një qytet kinez ka shpikur një metodë të re për të inkurajuar sigurinë rrugore.


Sipas mediave të huaja, përcjell gsh, bëhet fjalë për instalimin në vendkalimet e këmbësorëve të penguesve që i lagin me ujë të nxehtë personat që kalojnë semaforin kur ai është i kuq.

Sistemi në Daye në provincën Hubei është i pajisur edhe me teknologjinë e njohjes së fytyrës, kështu që autorët mund të identifikohen dhe të emërohen publikisht dhe të turpërohen, njoftoi The Beijing News.

Shkelësit do të mbulohen me ujë dhe lëshohet një tingull mesazhi i regjistruar që thotë, “ju lutem mos e kaloni rrugën, kalimi është i rrezikshëm”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë