Loading…
Rreziqet nga përdorimi i tepërt i sheqerit
  • 11/01/2017 | 18:49

...

Shumë njerëz po vdesin nga sëmundjet që shkaktohen nga përdorimi i tepërt i sheqerit. Sheqeri njihet si i dyshuari kryesor për vdekjen dhe duhet të keni shumë kujdes duke e balancuar përdorimin e tij me ushqime të shëndetshme.

Më poshtë do të gjeni disa prej rreziqeve që vijnë si shkak i përdorimit të sheqerit.

-Rrit rrezikun e sëmundjeve mendore, pasi ndikon në mosfunksionimin e trurit.

-Mund të shkaktojë sëmundjen e Alzheimerit.

-Ndikon më shumë tek duhanpirësit, pasi ata pas konsumimit të sheqerit e thithin më shumë tymin e cigares, i cili shkon menjëherë në mushkëri dhe rrit dëshirën për nikotinë.

-Shkakton kancerin. Konsumimi i sheqerit çon në rezistencën e insulinës dhe nga kjo është e vështirë të shmanget përfundimi se sheqeri shkakton kancer.

-Shkakton sëmundjet e zemrës sepse rrit presionin e gjakut dhe stimulon sistemin nervor të rrit normën e zemrës dhe enët e gjakut. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë