Loading…
Rusia akuzoi Amerikën që po ndihmon ISIS’in me foto nga një videolojë
  • 14/11/2017 | 21:08

...

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës që po ndihmon organizatën terroriste ISIS, duke paraqitur disa fotografime satelitore, të cilat i kishte quajtur ‘dëshmi të parefuzueshme’. Por, mediat ndërkombëtare kanë zbuluar që Rusia ka përdorur një lojë të telefonave të mençur për të marrë këto imazhe, transmeton Gazeta Metro.


Ministria ruse kishte thënë që amerikanët kishin ofruar mbrojtje ajrore për ISIS’in, por këtë e ka bërë me këto fotografi që është marrë nga videot e lojës që luhet në iPhone dhe telefona Android.

Përdoruesit e mediave sociale, me të dalë akuzat, kanë zbuluar lojën prej nga janë marrë pamjet për të bërë propagandë nga Rusia në drejtim të Amerikës. Videoloja quhet AC-130 Gunship Simulator dhe fotografitë janë marrë nga videot e kësaj loje përmes ‘screenshot’.

Videoloja AC-130 Gunship Simulator

Pak pasi u zbuluan, ministria ruse largoi këto postime me këto pamje, por disa persona tashmë i kishin ruajtur ato. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë