Loading…
Sallata që ju duhet këtë verë
  • 18/06/2017 | 09:51

...

Kombinojini përbërësit e kësaj recete sipas udhëzimeve të mëposhtme për të përgatitur sallatën më të mirë verore.


Shoqërojeni me këtë salcë për ta bërë atë akoma më të shijshme.

Përbërësit:
3 feta bukë të thekur
6 lugë gjelle vaj ulliri
450 gram domate
1 kungulleshkë
60 gram sallatë jeshile
¼ gotë ullinj
½ gotë majdanoz
½ gotë gjethe mente
¼ lugë çaji hudhër e grirë
1 lugë gjelle uthull
1 lugë gjelle ujë
Kripë
Piper

Përgatitja:
Përdorni 2 lugë gjelle vaj ulliri për të lyer fetat e bukës. Prejini në copa 1 centimetër dhe hidhini në një tas të madh.
Shtoni domatet, kungulleshëkën, sallatën dhe ullinjtë e prerë. Spërkatini me pak kripë dhe piper.
Kobinoni erëzat, hudhrën, uthullën, ujin dhe 4 lugë vaj ulliri në një procesor ushqimi. Hidhni pak kripë dhe piper.
Hidheni salcën në një enë të vogël dhe shërbejeni sallatën me të.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë