Loading…
S’do ta besonim kurrë: Të preferuarit e prindërve s’qenkan ata që mendonim ne
  • 14/11/2017 | 23:10

...

Në luftën e përhershme që motrat dhe vëllezërit bëjnë për vëmendjen e prindërve, duket se gjithmonë timtarë del fëmija i parë, si ai më i preferuari. Sepse më fal, kush mund të krahasohet me gëzimin e parë të shtëpisë?


Ndonëse ky dhe shumë të tjerë si ky janë argumentet që fëmija i madh i familjes përdor sa herë hapet kjo temë, studimet e fundit tregojnë të kundërtën.

E vërteta qenka se fëmija më i vogël ka më shumë gjasa të jetë i preferuari i mamit dhe babit. Ndonëse është e gjitha çështje perceptimi, ekspertët tregojnë se nëse fëmija i vogël ndihet si më i preferuari dhe prindërit  ia konrmojnë këtë, lidhja mes tyre është shumë e fortë. E kundërta ndodh kur ata ndiejnë që nuk kanë vëmendjen që do të donin të kishin.

Ndërsa me fëmijën e parë të familjes ndodh ndryshe.  Marrëdhënia e tyre me prindërit nuk ndikohet aspak nga mendimi i tyre nëse janë apo jo më të preferuarit.

Ata nuk rrinë duke menduar gjatë për këtë. Studiuesit besojnë se kjo vjen për shkak të krahasimit social, fëmijët e vegjël të familjes priren gjithnjë ta krahasojnë veten me motrat apo vëllezërit e tyre më tëfëmijës së vogël  të ndjekë shembullin e të madhit dhe pak më rallë e kundërta.

Burimi: The Independent

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë