Loading…
SHBA publikon materialet sekrete: Ja çfarë lexonte Bin Laden
  • 12/03/2018 | 14:01

...

Një pjesëz e dokumentacionit të sekuestruar nga forcat speciale amerikane në operacionin e famshëm të majit të 2011, që vrau Bin Ladenin, janë deklasifikuar.


Risia më e madhe e publikimit të tyre është ajo që tregon se çfarë librash lexonte terroristi më i kërkuar ndonjëherë nga Shtetet e Bashkuara.Pra, ç’po lexonte Bin Laden?

“America’s Quest for Global Dominance”, një libër klasik i Noam Chomsky-t mbi dominimin global të Shteteve të Bashkuara.

“Rogue State: A Guide to the World’s Only Superpoëer”, një libër i Ëilliam Blum, që trajton nga kendvështrimi “i majtë” aventurat ushtarake të Shteteve të Bashkuara.

“The Best Enemy Money Can Buy”, një libër i Antony C.Sutton, që tregon historikun e mbështetjes financiare nga Shtetet e Bashkuara për Stalinin.…dhe si qershi mbi tortë, Bin Laden ishte duke lexuar edhe një manual të së drejtës ndërkombëtare.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë