Loading…
Shihni seriale turke? – kaq milionë fitojnë turqit
  • 10/01/2018 | 14:31

...

Serialet turke po shënojnë të ardhura marramendëse nga shitja në shumicën e shteteve të botës.


Sipas një artikulli të publikuar se fundmi nga Agjencia Anadolu (AA), serialet që shiten dhe shihen në më shumë se 140 shtete të botës sjellin një përfitim vjetor prej më shumë se 350 milionë dollarësh.

Sipas të dhënave nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit, serialet turke kanë shënuar sukses të madh veçanërisht në 10 vitet e fundit, duke u renditur në vendin e dytë në botë në sektor pas SHBA-ve.

Si pasojë e shikueshmërisë së madhe nga SHBA-të në Rusi, nga shtetet e Ballkanit në Lindje të Mesme, nga Lindja e Largët në Amerikën Latine, serialet turke përftojnë mbi 350 milionë dollarë të ardhura në vit. Në mesin e serialeve më të ndjekura deri më tani renditen “Gymysh”, “Ezel”, “Dashuri pa Fund”, “Fatmagyl”, etj.

Presidenti i Shoqatës së Transmetimeve Radiotelevizive, (RATEM), Yusuf Gursoy tha për AA se brenda vitit 2023 synohet që fitimet nga shitja e serialeve të arrijnë në rreth 1 miliardë dollarë në vit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë