Loading…
Shikimin e përmirësoni nëse hani këto ushqime
  • 13/08/2017 | 16:43

...

Disa nga to janë të zakonshme në kuzhinën e secilit. Me rëndësi është që ushqimet të jenë të pasura me vitamina, acide yndyrore dhe antioksidantë.


Vezët

Vezët mund t’iu sjellin përfitime të shumta shëndetësore veçanërisht përmirësimin e shikimit tuaj. Ato përmbajnë kanë acide yndyrore omega-3 të cilat janë përgjegjëse për luftimin e problemeve të ndryshme të syve.

Perimet me gjethe të gjelbra

Bëni këto perime pjesë të rutinës suaj të përditshme. Sytë kanë nevojë për vlera ushqyese që ia ofrojnë këto perime.

Në perimet e gjelbra do të gjeni vitamina të ndryshme si; Vitaminë A, B-12, C dhe minerale kalciumi, që sytë kanë nevojë për të parë më mirë. Disa nga ushqimet që mund të përfshini në dietën tuaj janë: spinaqi, lakra, lulelakra.

Peshku

Peshku është një nga ushqimet shumë të rëndëishme për sytë. Ka sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3 të cilat janë tejet të dobishme.

Hulumtime të mëtejshme kanë  zbuluar se peshku përmban vitamina A dhe D, të cilat luajnë një rol kritik në mbajtjen e retinës së syrit të shëndetshme.

Çokollata e zezë

Ekspertët zbuluan se çokollata përmban antioksidantë dhe substanca të tjera të quajtura flavonoid që mund të ndihmojnë syrin të funksionojë më mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë