Loading…
Shoferi i minibusit që transporton falas udhëtarët të premteve: E bëj për Zotin
  • 13/01/2018 | 13:53

...

”Paratë nesër, sot është sadaka (shpërblim)”. Me këto fjalë, shoferi i minibusit Abdulmexhidi nga Mahaçkala në Rusi, i mirëpret udhëtarët e tij të premteve, kur i japin atij para për transport.


Në një video për Radio Evropa e Lirë, përcjell Fol, ai thotë se e bën këtë nga dashuria për Zotin e tij, të cilin ai beson se e ka ndihmuar shumë herë, kështu që ai vendosi të bëjë diçka të mirë për njerëzit.

Përndryshe, sipas besimit islam, “sadaka” do të thotë mëshirë. Pikërisht për veprën e tij të mirë, qytetarët vendosën ta shpërblejnë duke mbledhur para për t’ia mundësuar shkuarjen në një haxh (pelegrinazh) në Mekë.

Për artikullin e plotë, ju mund t’i referoheni videos në vijim.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë