Loading…
Shokuese: Vajza tregon se çka në fakt fshihet pas aparatit për tharjen e duarve
  • 10/02/2018 | 21:54

...

Në ditët e sotme gati se në çdo tualet gjendet një makinë elektrike për tharjen e duarve në vend të faculetave. Të gjithë ne e përdorim pa menduar, por pasi që t’i lexoni informatat e mëposhtme me siguri do të mendoheni dy herë pra se ta përdorni përsëri.


Nichole Ward është një vajzë nga California e cila ka bërë një eksperiment. Në tre minuta kohë ajo e ka vendosur “Pjatën e Petrit” (pjatë kjo që përdorët nga fizikanët për të zbuluar baktere apo gjëra të tjera të hulumtimit) në vendin ku vendosen duart për tharje.

Pas disa ditëve ajo ka hasur se diçka po rritet brenda asaj pjatë, ndërsa bota është shokuar pas që i ka parë rezultatet, transmeton gazetametro.net

“A jeni gati për një befasi? Kjo është ajo që u rrit në “Pjata e Petrit” të cilën e vendosa në makinën për tharjen e duarve për vetëm 3 minuta. Po vetëm 3 minuta. Asnjëherë më mos i thani duart në këtë makinë, këtu ka disa lloje të këpurdhave patogjene dhe baterie të cilat shumohen, ndërsa ju jeni të bindur se po dilni me duar të pastra nga tualeti”, shkruan Nichole Ward.

Në vitin 2016 është bërë një krahasim në mes hulumtimeve se kush ka më shumë baktere makina apo faculetat ku rezultati ka dalë së në makinë ka 1300 herë më shumë baktere se sa faculeta./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë