Loading…
Shpallen kandidaturat për Golden Globes: Shikoni kush është filmi më i nominuar
  • 16/12/2017 | 19:24

...

Në këtë listë ka edhe shumë nominime , duke përfshirë edhe atë të filmit në gjuhë të huaj. Kurse vetë Golden Globe është një sinjal edhe i asaj se kush do të merr Oscarët.


Sipas “Deadline”, “Shape of Water”, e regjisorit Guillermo del Torro kryeson si filmi më i nominuar këtë vit në kategoritë e çmimeve “Golden Globes”.

Kjo është lista e plotë e nominimeve:

Filma me metrazh të gjatë

Filmi më i Mirë- Dramë

“Call me by your name”

“Dunkirk”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Filmi më i Mirë- Musical

“The Disaster Artist”

“Get Out”

“The Greatest Showman”

“I, Tonya”

“Lady Bird”

Regjisori më i mirë në një film

Guillermo del Torro për “The shape of water”

Martin Mcdonagh për “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Christopher Nolan për “Dunkirk”

Ridley Scott për “All the money in the world”

Steven Spielberg pwr “The Post”

Performanca më e mirë nga një aktore në gjininë dramë

Jessica Chastain tek “Molly’s Game”

Sally Hawkins tek “The shape of water”

Frances McDormand tek “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Meryl Streep tek “The Post”

Michelle Williams tek “All the money in the world”

Performanca më e mirë nga një aktor në gjininë dramë

Timothee Chalamet tek “Call me by your name”

Daniel Day-Lewis tek “Phantom Thread”

Tom Hanks tek “The Post”

Gary Oldman tek “Darkest Hour”

Denzel Washington tek “Roman J. Israel, ESQ”

Performanca më e mirë nga një aktore në një musical ose komedi

Judi Dench tek “Victoria & Abdul”

Helen Mirren tek “The Leisure Seeker”

Margot Robbie tek “I, Tonya”

Saoirse Ronan tek “Lady Bird”

Emma Stone tek “Battle of the sexes”

Performanca më e mirë nga një aktor në një musical ose komedi

Steve Carell tek “Battle of the Sexes”

Ansel Elgort tek “Baby Driver”

James Franco tek “Disaster Artist”

Hugh Jackman tek “The Greatest Showman”

Daniel Kaluuya tek “Get Out”

Filmi më i Mirë i Animuar

“The Boss Baby”

“The Breadwinner”

“Coco”

“Ferdinand”

“Loving Vincent”

Filmi më i Mirë në gjuhë të huaj

“A Fantastic Woman”- Kili

“First they killed my father”- Kamboxhia

“In the fade”- Gjermani, Francë

“Loveless”- Rusi

“The Square”- Suedi, Gjermani, Francë

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor

Mary J. Blige tek “Mudbound”

Hong Chau tek “Downsizing”

Allison Jannet tek “I, Tonya”

Laurie Metcalf tek “Lady Bird”

Octavia Spencer tek “The Shape of water”

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor

Willem Dafoe tek “The Florida Project”

Armie Hammer tek “Call me by your name”

Richard Jenkins tek “The shape of water”

Christopher Plummer tek “All the money in the world”

Sam Rockwell tek “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Fotografia më e Mirë

Guillermo del Torro  dhe Vanessa Taylor për “The Shape of Water”

Greta Gerwig për “Lady Bird”

Liz Hannah dhe Josh Singer për “The Post”

Martin Mcdonagh për “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Aaron Sorkin për “Molly’s Game”

Muzika më e Mirë në një film

Carter Burwell për “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Alexandre Desplat për “The Shape of Water”

Jonny Greenwood për “Phantm Thread”

John Williams për “The Post”

Hans Zimmer për “Dunkirk”

Kënga më e mirë origjinale për një film

“Home” për filmin “Ferdinand” me muzikw dhe tekst tw Nick Jonas, Justin Tranter dhe Nick Monson

“Mighty River” për filmin “Mudbound” me muzikw tw Raphael Saadiq dhe tekst tw Mary J. Blidge, Saadiq dhe Taura Stinson

“Remember me” për filmin “Coco” me muzikw dhe tekst tw Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez

“The Star” për filmin “The Star” me muzikw dhe tekst tw Mariah Carey dhe Marc Shaiman

“This is me” për filmin “The Greatest Showman” me muzikw dhe tekst tw Benj Pasek dhe Justin Paul

Televizion

Seriali më i Mirë televiziv- dramë

“The Crown”, Netflix

“Game of Thrones”, HBO

“The Handmaid’s Tale”, Hulu

“Stranger Things”, Netflix

“This is us”, NBC

Seriali më i Mirë televiziv- musical ose komedi

“Black-ish”, ABC

“The Marvelous Mrs. Maisel”, Amazon

“Master of None”, Netflix

“SMILF”, Showtime

“Will & Grace”, NBC

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të gjinisë dramë

Caitrona Balfe tek “Outlander”

Claire Foy tek “The Crown”

Maggie Gyllenhall tek “The Deuce”

Katherine Langford tek “13 Reasons Why”

Elisabeth Moss tek “The Handmaid’s Tale”

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të gjinisë dramë

Jason Bateman tek “Ozark”

Streling K. Brown tek “This is us”

Freddie Highmoore tek “The Good Doctor”

Bob Odenkirk tek “Better Call Saul”

Liev Schreiber tek “Ray Donovan”

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të gjinisë musical ose komedi

Anthony Anderson tek “Black-ish”

Aziz Ansari tek “Master of None”

Kevin Bacon tek “I Love Dick”

William H. Macy tek “Shameless”

Eric McCormack tek “Will & Grace”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të gjinisë musical ose komedi

Pamela Adlon tek “Better Things”

Alison Brie tek “Glow”

Rachel Brosnahan tek “The Marvelous Mrs. Maisel”

Issa Rae tek “Insecure”

Frankie Shaw tek “SMILF”

Seriali më i mirë i shkurtër televiziv ose filmi më i mirë televiziv

“Big Little Lies”, HBO

“Fargo”, FX

“Feud: Bette and Joan”, FX

“The Sinner”, USA Network

“Top of the lake: China Girl”, SundanceTV

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial të shkurtër

Robert de Niro, “The Wizard of Lies”

Jude Law tek “The Young Pope”

Kyle Maclachlan tek “Twin Peaks”

Ewan McGregor tek “Fargo”

Geoffrey Rush tek “Genius”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial të shkurtër

Jessica Biel tek “The Sinner”

Nicole Kidman tek “Big Little Lies”

Jessica Lange tek “Feud: Bette and Joan”

Susan Sarandon tek “Feud: Bette and Joan”

Reese Witherspoon tek “Big Little Lies”

Performanca më e mirë nga një aktore dytësore në një serial të shkurtër

Laura Dern, “Big Little Lies”

Ann Dowd tek “The Handmaid’s Tale”

Chrissy Metz tek “This is us”

Michelle Pfeiffer tek “The Wizard of lies”

Shailene Woodley tek “Big Little Lies”

Performanca më e mirë nga një aktor dytësor në një serial të shkurtër

David Harbour tek “Stranger Things”

Alfred Molina tek “Feud: Bette and Joan”

Christian Slater tek “Mr. Robot”

Alexander Skarsgard tek “Big Little Lies”

David Thewlis tek “Fargo”.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë