Loading…
Shqipëria në frikë nga euro
  • 05/06/2017 | 11:33

...

Në Shqipëri dëshirojnë të frenojnë përdorimin e euros, në mënyrë që politika e saj monetare të funksionojë më mirë dhe të mbrojë sistemin e saj bankar nga goditjet e kursit të këmbimit


Banka Qendrore në Shqipëri dëshiron të frenojë përdorimin e euros, në mënyrë që politika e saj monetare të funksionojë më mirë dhe të mbrojë sistemin e saj bankar nga goditjet e kursit të këmbimit, tha guvernatori i saj për “Reuters”, shkruan “Daily Mail”.

Monedha Kombëtare është leku, por remitancat nga emigrantët, së bashku me lidhjet tregtare dhe bankare me vendet e eurozonës, Italia dhe Greqia, dhe fqinjët, Kosova e Mali e Zi, që përdorin euro, do të thotë se shqiptarët përdorin gjerësisht euro, përcjell albinfo.ch.

Guvernatori i Bankës Qendrore, Gent Sejko është shprehur se nuk ka dyshime për heqjen e euros nga ekonomia shqiptare, një kandidat për Bashkimin Evropian.

Ai shtoi se banka donte të ruante stabilitetin financiar, pasi një sasi e lartë e huadhënies në euro do të ekspozonte sistemin bankar shqiptar ndaj rreziqeve të kursit të këmbimit.

Një dekadë më parë, 80 % e huadhënies ishte kryesisht në euro, kurse pjesa tjetër në lekë, por raporti ka ndryshuar ku 55 % është euro dhe 45 % lekë. Depozitat në euro përbënin 60 % të kursimeve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë