Loading…
Shtëpitë e ndërtuara për fundin e botës: I rezitojnë çdo fatkeqësie natyrore
  • 13/10/2017 | 09:46

...

Njerëzit në mbarë botën vazhdimisht flasin për fundin e botës që e pret planetin Tokë, megjithatë, askush me siguri nuk mund të pretendojë se në çfarë mënyre do të ndodhë ajo.


Në New Mexico janë ndërtuar disa shtëpi nga firma e ndërtimit “Earthship Biotecture”, ku sipas tyre ato i rezistojnë çdo lloj fatkeqësie natyrore. Shtëpitë janë të ndërtuara me mjete të riciklueshme dhe kanë kanë panele solare që plotëson nevojat bazike, transmeton gazetametro.net

Çmimet e tyre sillen rreth 1.5 milion dollarë dhe gjenden në shkretëtirën e New Mexico.

Fundi i botës mund të ndodhë në pikën më të hershme kohore në 1.2 herë moshën e tanishme të universit, pra, kur të arrijë 16.8 miliardë vjet. Nëse të gjitha llogariten saktësisht, arrijmë deri të dhënat se ka ende 2.8 miliardë vjet jetë./gazetametro.net
 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë