Loading…
Shtohen tensionet: Qiproja e rrethuar me anije turke
  • 11/03/2018 | 09:40

...

Turqia ka vendosur së fundmi të kryejë një stërvitje ushtarake në det, në një kohë kur janë përshkallëzuar ndjeshëm tensionet me Greqinë.

Lëvizja e fundit e Ankarasë vjen në një kohë që Qipro njoftoi kompanitë e huaja për kërkime për gaz në zonën ekskluzive ekonomike në Egje.

Siç është publikuar në gazetën qipriote Phileleftheros Turqia kryen ne këtë rajon të madh për zhvillimin, stërvitje ushtarake me anije rimorkimi e pajisje nënujore nga 11- 18 mars dhe nga 22 deri më 29 mars. Deri në mbrëmjen e së premtes, dy anijet kërkimore nuk kishin filluar pune në Qipro.

Ndërkohë që është kundërpërgjigjur Athina, duke deklaruar se nëse ndërmerr hapa të mëtejshëm do të “ndodhemi para një incidenti të madh”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë