Loading…
Si duket sot vendi më i famshëm në botë
  • 15/11/2017 | 09:01

...

Në vitin 1996 Charles O’Rear ishte duke udhëtuar për t’u kthyer në shtëpi, kur një pamje i vrau sytë dhe si fotograf profesionist nuk ngurroi.


Ai e dokumentoi menjëherë imazhin; një kodër krejtësisht jeshile dhe një qiell i blu mbi rajonin Sonoma të Kalifornisë.

Fotoja origjinale u ble në vitin 2000 nga Microsoft dhe kaq mjaftoi që ajo të shndërrohej në imazhin ikonik të sistemit Windows XP, sistemi më jetëgjatë i kompanisë së Bill Gates, transmeton tch.

Por që prej shkrepjes së kësaj fotoje kanë kaluar dy dekada dhe të shumtë janë kureshtarët që ndoshta duan të dinë se si ka ndryshuar.

Sot, kodra e famshme është vazhdon të jetë jeshile, por këtë herë nga rrënjet e vreshtit që është mbjellë prej disa kohësh.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë