Loading…
Si të shpëtoni telefonin e lagur me ujë
  • 19/11/2017 | 15:05

...

Ju ka rënë telefoni në ujë? Zbatoni këtë këshillë të thjeshtë dhe ruani pajisjen tuaj të preferuar.


Pasi ta nxirrni telefonin nga uji, duhet ta shkyçni  atë nëse ka mbetur ndezur, dhe hiqni baterinë nëse është e mundur.

Merrni një leckë dhe fshijeni mirë telefonin, për të nxjerrë sasinë e tepërt të ujit. Edhe pse e keni fshirë, lagështia ka mbetur brenda në pjesët elektronike të celularit.

Merrni një shportë me kapak, ose një qese të zakonshme me gomë. Mbushini me oriz, vendosni celularin brenda dhe mbyllni mirë.

Orizi do të marrë lagështinë nga telefoni dhe me pak fat telefoni juaj përsëri të punojë. Lini telefonin në oriz për 24 orë, në mënyrë që lagështia të largohet plotësisht.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë