Loading…
Sipërfaqja e mbjellë me grurë rritet për 12 mijë hektarë
  • 08/11/2017 | 08:46

...

Vendosja e taksës prej 4 centësh për një kilogram miell të importuar nga Serbia, sipas të dhënave të Shoqatës së Bujqve Prodhues të Grurit në Kosovë, ka ndikuar që sipërfaqja e mbjellë me grurë në këtë sezon të rritet për 12 mijë hektarë.


Këto të dhëna, sipas kësaj shoqate, nuk janë përfundimtare, pasi që sezoni i mbjelljeve nuk ka përfunduar ende, shkruan sot Koha Ditore.

Taksa e vendosur për miellin e Serbisë është mirëpritur edhe nga Shoqata e Mullisëve të Kosovës. Ndërkohë që ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, i cili e ka marrë këtë vendim, ka garantuar se nuk do të ketë rritje të çmimit të bukës, si pasojë e vendimit për të taksuar miellin e Serbisë.

Vitin e kaluar Kosova ka pasur rreth 15 mijë hektarë më pak grurë të mbjellë sesa në vitin e 2015. Një prej faktorëve që pati ndikuar në këtë ka qenë edhe importi i miellit nga Serbia.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë