Loading…
Sonte njoftimi i madh nga NASA: A e ka zbuluar jetën jashtëtokësore?
  • 14/12/2017 | 18:01

...

Kjo është pyetja me e madhe ne univers: A jemi të vetëm në gjithësi, apo ka alienë që jetojnë diku tjetër?


NASA po përgatitet të jap njoftimin e madh që mund të jetë shumë i rëndësishëm për të i dhënë përgjigje kësaj pyetjeje, transmeton GazetaMetro.net

Të enjten mbrëma, me fillim prej orës 19:00 NASA do të mbajë një konfrencë live në media, ku do të njoftojë të gjeturat e fundit nga teleskopi Kepler, e që do të jetë rezultati i punës së madhe të për të gjetur shenjat e jetës në orbitat e yjeve të largët..

Kepler ka kërkuar planete prej vitit 2014, duke gjetur se paku 30 planete me madhësi të përafërt me tokën, nga orbitat e zonave ku mund të ketë jetë, si dhe 20 plantet të tjera që potencialisht janë të tillë.

Njoftimi i së enjtes do të jetë rezultati i punës së përbashkët me Google, që e përdorë inteligjencën artificiale për të gjetur planete ku mund të ketë organizma jashtëtokësorë.

Konferencën mund të e ndiqni live këtu në webfaqen e NASA’s. /gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë