Loading…
Spektakël mbi qiellin e Kinës: 3 diej mahnisin qytetarët
  • 21/02/2018 | 13:27

...

Për dy orë banorët e qytetit kinez Harbin, mundën të shijonin një spektakël të pazakontë; një parhelion të shkaktuar nga akumulimi i kristaleve të akullit në atmosferë. Ndryshe, një diell të shumëfishtë.


Kristalet hekzagonale reflektojnë dritën e diellit që krijon një efekt optik i cili tregon në një vijë të drejtë tre pika të shndritshme…në qendër është dielli i vërtetë dhe në të dyja anët një reflektim i tij mbi retë prej akulli.

Që fenomeni të zgjasë kaq shumë, presioni atmosferik duhet të jetë i qëndrueshëm, temperatura e ftohtë dhe duhet të ekzistojë sasia e duhur e grimcave të akullit dhe reve.

“Drita në mes është ajo që shohim nga dielli i vërtetë ndërsa dy dritat e tjera në të dyja anët janë pasqyrim i dritës së diellit përmes kristaleve hekzagonale të akullit. Ndaj, diejt në të dyja anët janë imazhe virtuale të atij të vërtetit”, tha Piao Chunzi, ekspert i motit.

Fenomenit, falë kohëzgjatjes së tij, tërhoqi vëmendjen e shumë banorëve lokalë, të cilët me aparatet fotografikë në duar nxituan të fiksonin imazhet marramendëse.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë