Loading…
Studentët e Universitetit të Pejës marrin vetëm 33 euro bursë
  • 13/01/2018 | 22:02

...

Studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë thonë se po neglizhohen si nga ministria, ashtu edhe nga komuna.

Ministria e Arsimit tash e katër vjet ndan vetëm 10 mijë euro për studentët të cilët kanë notë mesatare mbi 9.0, raporton KTV.

Brenda një viti, më shumë se 300 studentë arrijnë të jenë fitues të bursës, e që i bie të marrin vetëm nga 33.3 euro bursë për studentë.

Ata e konsiderojnë fyese këtë shumë, duke thënë se ky anashkalim po i demotivon. Edhe organizatat studentore thonë se studentët e këtij Universiteti janë të diskriminuar.

Rektori i Universitetit thotë kërkesa e përvitshme për rritje të buxhetit ka hasur në vesh të shurdhër.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë