Loading…
Studim: Fetarët i kuptojnë më pak matematikën, biologjinë dhe fizikën
  • 12/09/2017 | 22:22

...

Njerëzit që besojnë në Perëndinë ose në të mbinatyrshmen nuk e kuptojnë mjaft botën fizike, pohon një studim të ri nga studiuesit në Universitetin e Helsinkit.


Shkencëtarët finlandezë gjithashtu konkluduan se jo vetëm që ata nuk e kuptojnë natyrën dhe botën biologjike në mënyrë të qartë, njerëzit fetarë priren t’i përshkruajnë cilësitë njerëzore si ndjenjat  edhe ndaj objekteve jo vdekjeprurëse, si shembull shkëmbi, era dhe të ngjashme.

Ata do të pajtoheshin me deklarata si “gurët ndjejnë të ftohtin”.

“Sa më shumë që pjesëmarrësit besonin në fenomene fetare ose në ndonjë fenomen tjetër paranormal, aq më të ulëta ishin aftësitë intuitive të fizikës, aftësitë e rrotullimit mekanike dhe mendore, notat e matematikës dhe fizikës, dhe njohuritë rreth fenomeneve fizike dhe biologjike dhe mendore “, shkruan bashkautorët e studimit Marjaana Lindeman dhe Annika Svedholm-Häkkinen, përcjell Gazeta Metro.

Me “mendore”, ata do të thoshin të kishin mendime dhe frymë njerëzore.

Duke mos pasur një kuptim të fortë të botës rreth tyre, rezultoi se njerëzit besonin në demonët dhe mbinatyroren, në një lloj konfuzioni të parë në “njerëzit e lashtë dhe fëmijët e vegjël” .

Shkencëtarët gjithashtu krahasuan tiparet e besimit fetar me tiparet e autizmit, pasi që të dy kanë vështirësi në dallimin mes mendores dhe fizikes.

Studimi, i botuar në Psikologjinë Kognitive të Aplikuar, përfshiu 258 finlandezë, të cilët përfunduan një sërë pyetësorësh dhe testesh në internet, duke u përgjigjur nëse ata ishin dakord me deklarata të tilla si “ekziston një Perëndi i Plotfuqishëm, i Gjithëdijshëm dhe i Dashur” besonin në gjëra të tilla si telepati apo të ishin në gjendje të parashikonin të ardhmen.

Përveç kësaj, studiuesit zbuluan se gratë kishin më shumë gjasa të besonin në Zotin dhe në mbinatyroren.

Ata gjithashtu bazuan veprimet e tyre më shumë në instinkt se sa në të menduarit analitik. Shkencëtarët finlandezë e shohin rëndësinë e punës së tyre duke theksuar se:

“Teoritë e bazuara në intuitë dhe astronomia, evolucioni, materia, mekanika dhe fusha të tjera vazhdojnë disa dekada përtej marrjes së një teorie shkencore të ndërsjellët dhe ndikojnë në aftësinë e individëve për të vepruar si qytetarë të informuar për të bërë gjykime të arsyeshme në një botë që gjithnjë e më shumë qeveriset nga teknologjia dhe njohuritë shkencore “, thuhet tutje aty.

Studimet e mëparshme përfunduan gjithashtu se njerëzit religjioz, në përgjithësi, ishin më pak analitikë dhe mund të kishin IQ më të ulët, por gjithashtu ishin të lumtur dhe më bujarë sesa jobesimtarët.

Ateistët, nga ana e tyre, u krahasuan me psikopatët në një studim tjetër.

Ateistët janë pa dyshim kritikët më të këqinj dhe më të zëshëm të njerëzve fetar, por për një marrje të re, Rob Bell argumenton se besimtarët nuk duhet të jenë shumë të zbehur, por më tepër mirënjohës – sepse ateizmi në të vërtetë përmirëson fenë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë