Loading…
Super hëna po kalon mbi Tiranë, mos i humbisni këto pamje spektakolare
  • 31/01/2018 | 20:51

...

Pikërisht në këto momente superhëna po kalon mbi Tiranë. Një rast që nuk duhet humbur për të parë atë, që NASA e quan hënën e trefishtë.


Fotografitë e mëposhtme janë bërë mbrëmjen sotme nga nga Gent Shkullaku, LSA, shkruan Syri.net.

Hëna e plotë e 31 janarit është e veçantë për tre arsye: është e treta në një seri “super hënash”, kur Hëna është më afër Tokës në orbitën e saj bëhet rreth 14 për qind më e ndritshme se zakonisht.

Është gjithashtu hëna e dytë e plotë e muajit, zakonisht i njohur si “hëna blu”.

Hëna super blu do të kalojë përmes hijes së Tokës për t’u dhënë shikuesve në vendin e duhur një eklips total hënor.

Ndërsa Hëna është në hijen e Tokës, ajo do të marrë një ngjyrë të kuqërremtë, e njohur si “hëna e gjakut”.

Nëse jetoni në Amerikën e Veriut, Alaska ose Hauai, eklipsi do të jetë i dukshëm para lindjes së diellit më 31 janar.

Për ata në Lindjen e Mesme, Azia, Rusia Lindore, Australia dhe Zelanda e Re, “hëna e gjakut super blu” mund shihet gjatë rrotullimit hënor sonte, mbrëmjen e 31 Janarit.

Fatkeqësisht, gjithçka do të jetë më sfiduese për Europën, pasi eklipsi i plotë do të ndodhë në pjesën e errët të tokës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë