Loading…
Test për ata që i kanë sytë sikur të shqiponjës: A mund t’i gjeni 8 veturat e fshehura mes celularëve? (Foto)
  • 08/08/2017 | 09:33

...

Truri punon në mënyrë selektive, duke zgjedhur botën e informacionit që është e dobishme për të mbijetuar, për shkak se ai nuk mund t’i deshifrojë të gjitha, ne nuk kemi qasje për “çdo gjë” që ndodh.


Truri ynë nganjëherë na mashtron, kjo është e drejtë në fakt, sepse ne e perceptojmë shikimin që truri interpreton në mënyrë të paguar. Kjo zakonisht ndodh me iluzionet optike dhe disa teste psikometrike.

Shembull dhe test i përqendrimit të shikimit është fotoja e mëposhtme për të gjetur se sa vetura janë fshehur në të.

Fotoja është shumë konfuze pasi ngjyrat janë të tilla, mirëpo nëse i gjeni me gjasë keni shikim prej sy shqiponje, transmeton mapo. Më poshtë fotoja dhe pastaj përgjigja e saktë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë