Loading…
‘The Economist’ shkruan për ecjen e vështirë të Kosovës dhe ndërmarrësit e suksesshëm
  • 11/01/2018 | 19:18

...

Revista britanike ‘The Economist’ ka bërë një shkrim në lidhje ecjen e vështirë të Kosovës dhe ndërmarrësit e sukseshëm. 


Revista britanike nis shkrimin duke thënë se, si tani 18 vjet pas përfundimit të luftës në Kosovë dhe gati dhjetë vjet pas shpalljes së pavarëisë së shtetit, shumica e treguesve e pikturojnë një pamje të zymtë. Papunësia është rreth 33% dhe BPV për person, në 3 .660$, që është më i ulëti në rajon.

Megjithatë, Z. Malazogu, që tani është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm të Kosovës, mendon se gjërat mund të jenë më pak të zymta sesa sugjerojnë numrat, transmeton Gazeta Metro.

Zyrtarët e Kosovës thonë se ekonomia e vendit të tyre po çalon nga mosmarrëveshjet me Serbinë, e cila refuzon të pranojë pavarësinë e saj dhe kërcënon veprimin ligjor kundër firmave të mëdha të huaja që dëshirojnë të investojnë në të.

Rusia ka kundërshtuar që Kosova të bëhet pjesë e bashkimit Evropian, si dhe 5 shtete të BE’së nuk e njohin atë. Por për Z. Malazogu, e gjithë kjo është vetëm një justifikim për këmbënguljen e paligjshme të qeverisë.

Presioni i jashtëm nuk ka ndaluar kompanitë e tij të IT-së që të përparojnë dhe të subvencionojnë Frutomania, markën e tij të frutave. Në pesë vitet e fundit prodhimi në fabrikën e Frutomania është rritur me 60% në vit. Që nga viti 2016 një marrëveshje me BE’në ka hapur tregun e saj gjigant.

FRUTOMANIA

Në një fabrikë të vogël të vendosur në kodrat e mbuluara me dru frutor të Kravaricës, makineritë po zvarriten dhe prodhojnë.

Frutomania ka kontraktuar furnizime me një mijë prodhues të vegjël të frutave në Kosovë dhe Shqipëri, të cilët deri më tani shpesh kanë shitur vetëm në kova në rrugë.

Malazogu thotë se problemet me të cilat përballet janë më afër sesa çështja e anëtarësimit në OKB. Ai duhet të importojë shishe, kapele dhe etiketa sepse Kosova nuk prodhon asnjë dhe qeveria nuk po bën asgjë për të inkurajuar prodhuesit e mundshëm. Dhe kosovarët janë të vetmit evropianë në perëndim të Rusisë të cilët ende nuk mund të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen.

Gjirafa , një kompani e internetit, është një nga sukseset e reja të biznesit të Kosovës. Është një nga një pjesë e vogël e firmave kosovare që kanë ngritur kapital jashtë vendit. (Financimi është një problem i madh për shumicën e kompanive në Kosovë.) Të ardhurat e saj janë rritur dhjetë herë në vit për tre vjet. Ajo ka përparuar duke zënë një pozicion ideal, për t’i shqetësuar edhe gjigandët botëror.

GJIRAFA.COM

Ekziston një ekuivalent shqiptar i You Tube dhe Netflix, transmeton Gazeta Metro.

Në një rajon pa Amazon apo Alibaba, më 10 dhjetor në masë të madhe zgjeroi aftësitë e saj të tregtisë elektronike. Kjo do të thotë,  sipas Mergim Cahanit, se edhe firmat e vogla lokale tani mund t’i shesin kujtdo në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni. Gjirafa do të mbledhë dhe dorëzojë për ta. Për Ballkanin Perëndimor, ky është një revolucion biznesi.

Arsimi është një tjetër dhimbje koke e madhe. Sistemi i Kosovës është “i vjetëruar”, thotë Vllaznim Xhiha, një sipërmarrës tjetër, i cili e bëri pasurinë e tij në Zvicër. Ai nuk po pret që qeveria ta modernizojë atë. Ai ka hapur dy “hapësira krijuese” për të inkurajuar qindra të rinj për të mësuar rreth teknologjisë.

BONEVET

Kosova ka disa statistika për t’u ndjerë mirënjohëse: ekonomia e saj llogaritet të jetë rritur me 3.5% vitin e kaluar. Remitancat nga diaspora mund të jenë një litar shpëtimi për shumë, edhe pse ato gjithashtu shtrembërojnë ekonominë.

Pse të punoni për të ardhurat mesatare prej 360 € në muaj nëse dikush ju dërgon tashmë ato? Më shumë se gjysma e kosovarëve të rinj ëndërrojnë të largohen, është e vërtetë. Por, Z. Xhiha, thotë se “imazhi ynë është më i keq se realiteti ynë”, përfundon shkrimi./Gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë