Loading…
“Thellësia dy”, dokumentari që nxjerrë të vërtetën e masakrave në qytetin e Suharekës
  • 08/08/2017 | 16:13

...

Dokumentari “Thellësia dy” e regjisorit serb Ognjen Gllavoniq, vitin e kaluar fitoi çmimin kryesor në “DokuFest”.


Nuk është vetëm realizimi teknik i këtij filmi që i dha këtë çmim, por edhe tema që trajton, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ai nxjerrë disa të vërteta për njërën prej masakrave më të mëdha në qytetin e Suharekës të kryer nga paramilitarët serbë në familjet shqiptare gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Gllanoviq ka arritur që përmes këtij dokumentari, në vendet ku e ka shfaqur, qoftë në Kosovë, Serbi apo vende të tjera, t’i bëjë njerëzit që të ballafaqohen me të kaluarën.

Qëllim të tillë ka edhe filmi i regjisores së re kosovare Dea Gjinovci, e cila jeton në Zvicër.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë