Loading…
Tre të vdekur e dhjetëra mijëra të evakuuar nga stuhia tropikale
  • 16/12/2017 | 17:25

...

Përmbytje të shkaktuara nga një stuhi tropikale, shkaktuan të paktën tre të vdekur dhe detyruan rreth 80.000 persona të largoheshin nga shtëpitë e tyre në lindje të Filipineve, bëhet e ditur nga autoritetet zyrtare.


Stuhia e pagëzuar Kai-Tak, me erëra që varionin deri në 110 kilometra në orë, pritet të avancojë drejt Samarit, ishulli i tretë më i madh i Filipineve, si dhe drejt qendrës së vendit gjatë fundjavës, sipas shërbimeve kombëtare meteorologjike.

Një djalë rreth moshës 2 vjeç u mbyt në ishullin Leyte, shumë pranë Samar. Një grua vdiq si pasojë e rrëshqitjes së dheut dhe një person tjetër humbi jetën pas përmbytjeve masive.

“Thuajse gjysma e fshatrave janë përmbytur”, raportoi gjatë një bisede telefonike me televizionin filipinas ABS-CBN Marcelo Picardal, zëvendësguvernatori i provincës në lindje të Samarit.

Ishujt e Samarit dhe Leyte, ku banojnë 4,5 milionë qytetarë u prekën rëndë nga tajfuni Haiyan në 2013, ku u regjistruan në total 7.350 të vdekur dhe të zhdukur.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë