Loading…
Treshet më të mira të shekullit
  • 12/08/2017 | 16:53

...

Treshet e sulmit janë jashtëzakonisht në modë tani, duke zëvendësuar vazhdimisht “partneritetin sulmues” në futboll, që përbëhej zakonisht nga dy sulmues.


Rritja e formacionit 4-3-3 pas revolucionit të Pep Guardiola në 2008 ka çuar treshen sulmuese duke u bërë më e rëndësishme se dyshja

Natyrisht që ka ende shumë skuadra që vazhdojnë me 4-2-3-1 ose një sulm të përbërë nga dy lojtarë, dhe shumë anëtarë emocionues veprojnë në grupe të ndryshme taktike, por gjëja e madhe tani është një ‘trident’ një treshe sulmi.

Por, cila treshe është më i mira? Cila treshe sulmuese luan futbollin më të mirë? Kush ka fituar më shumë trofe? Cila është më emocionuese? Squawka i ka konsideruar të gjithë këta faktorë për të dalë me një renditje të 10-të tresheve më të mira në shekullin e 21-të, ndërsa Telegrafi ua sjell më poshtë. /Telegrafi/

10.Arjen Robben, Didier Drogba and Damien Duff
Klubi: Chelsea
Vite së bashku: 2004-2006
Trofetë e fituar: 2004/05 Kupa e Ligës, Liga Premier (2), 2005 Community Shield

9.Leo Messi, Samuel Eto’o and Ronaldinho
Klubi: Barcelona
Vite së bashku: 2004-2007
Trofe të fituar: La Liga (2), 2005/06 UEFA Liga e Kampionëve, Superkupa e Spanjës (2)

8.Kaka, Andriy Shevchenko and Hernan Crespo
Klubi: Milan
Vite së bashku: 2004-2005
Trofe të fituar: Asnjë

7.Arjen Robben, Mario Mandzukic and Franck Ribery
Klubi: Bayern Munich
Vite së bashku: 2012-2014
Trofe të fituar: 2012 DFL Superkupa, Bundesliga (2), DFB-Pokal (2), 2012/13 Liga e Kampionëve

6.Shinji Kagawa, Mario Gotze and Robert Lewandowski
Klubi: Borussia Dortmund
Vite së bashku: 2010-2012
Trofe të fituar: Bundesliga (2), 2011/12 DFB-Pokal

5.Leo Messi, Samuel Eto’o and Thierry Henry
Klubi: Barcelona
Vite së bashku: 2007-2009
Trofe të fituar: 2008/09 Kupa e Mbretit, 2008/09 La Liga, 2007/09 Liga e Kampionëve

4.Gareth Bale, Karim Benzema and Cristiano Ronaldo
Klubi: Real Madrid
Vite së bashku: 2013-ende vazhdon
Trofe të fituar: 2013/14 Kupa e Mbretit, Liga e Kampionëve (3), Superkupa UEFA (2), FIFA Kupa e Botës për klube (2), 2016/17 La Liga

3.Wayne Rooney, Carlos Tevez and Cristiano Ronaldo
Klubi: Manchester United
Vite së bashku: 2007-2009
Trofe të fituar: Community Shield (2), Liga Premier(2), 2007/08 Liga e Kampionëve, 2008 FIFA Kupa e Botës për klube, 2008/09 Kupa e Ligës

2.Leo Messi, Pedro and David Villa
Klubi: Barcelona
Vite së bashku: 2010-2013
Trofe të fituar: Superkupa e Spanjës (2), La Liga (2), 2010/11 Liga e Kampionëve

1.Leo Messi, Luis Suarez and Neymar
Klubi: Barcelona
Vite së bashku: 2014-2017
Trofe të fituar: La Liga (2), Kupa e Mbretit (3), 2014/15 Liga e Kampionëve, 2015 Superkupa UEFA, 2015 FIFA Kupa e Botës për klube, 2016 Superkupa e Spanjës

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë