Loading…
Tri komunat shqiptare në Serbi prijnë me numër të papunëve
  • 11/08/2017 | 22:25

...

Tri komunat e Luginës së Preshevës, mbesin me papunësinë më të lartë në Serbi.


Thuajse të gjitha institucionet e nivelit lokal anashkalohen nga ato të niveleve rajonale dhe republikane, raporton televizioni publik. Në Entin për Punësim, thonë së në shumicën e rasteve as konkurset për vende të punës nuk i dërgohen fare këtij institucioni.

Ndërkohë, në institucionet publike në tri komunat shqiptare, mund të hasësh në të punësuar që vijnë nga Vranja, Vlladiçki Hanit, Surdulica, Leskoci e madje edhe nga Nishi e Kraleva.

Shembuj të anashkalimit të shqiptarëve në vende të ndryshme punës ka shumë, e që vlerësohen si shkelje të të drejtave themelore të njeriut.

Përfaqësimi proporcional krahas numrit të përqindjes së përkatësisë nacionale nëpër të gjitha institucionet lokale, rajonale e republikane, ka qenë kërkesë e kamotshme e shqiptarëve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë