Loading…
Ushtria amerikane implanton çipin në tru
  • 27/11/2017 | 21:26

...

Ushtria amerikane ka filluar testimin e implanteve të inteligjencës artificiale (Al) të trurit që mund të rregullojnë çrregullime të humorit. Këto patenta të “kontrollit të mendjes” lëshojnë impulse elektronike që ndryshojnë kiminë e trurit në një proces të quajtur ‘stimulim i thellë i trurit’.


Nëse rezultojnë të suksesshme, pajisjet mund të përdoren për të trajtuar një numër problemesh të shëndetit mendor dhe për të siguruar një përgjigje më të mirë ndaj terapisë. Këto çipe janë pjesë e punës së shkencëtarëve të Agjencisë për Mbrojtjen e Avancuar të Mbrojtjes (DARPA), një degë e Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, i cili zhvillon teknologji të reja për ushtrinë.

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë (UC) dhe Spitali i Përgjithshëm në Massachusetts i projektuan ata të përdorin algoritme të inteligjencës artificiale që zbulojnë modelet e aktivitetit të lidhur me çrregullimet e humorit. Çipat u testuan tek gjashtë persona me epilepsi, të cilët tashmë kanë elektroda të futura në trurin e tyre.

Pasi zbulohet problemi çipi i implantuar mund të bëj që truri i një pacienti të kthehet automatikisht përsëri në gjendje të shëndetshme. Ekspertët besojnë se këto çipe mund të jenë të dobishme për pacientët me një varg sëmundjesh, nga sëmundja e Parkinsonit deri te depresioni kronik.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë