Loading…
Video e rrallë: Si i përpunonin lëkurat, artizanët shqiptarë në vitet e 40’ta
  • 09/09/2017 | 14:12

...

Video e rrallë: Si i përpunonin lëkurat, artizanët shqiptarë në vitet e 40’ta

“Filmavisen” ishte një buletin i përjavshëm i lajmeve që shfaqeshin si filma në kinema në vitet 1941-1963 në Norvegji. Buletinet janë prodhuar nga Norsk Film A / S.  Edhe pse mund të jenë më të hershme, filmimet për Shqipërinë janë transmetuar në vitin 1944.

Pamjet filmike tregojnë procesin e përpunimit të lëkurëve në Shqipëri, në mënyrë artizanale.

Përpunimi i lëkurëve në rrugë industriale nis në Shqipëri në vitet ’20. Në Gjirokastër, Shkodër, Vlorë e Korçë kjo industri do të njihte zhvillimin më të madh.

Lëkurët e bagëtive grumbulloheshin dhe pasi liheshin të thaheshin, kriposeshin dhe futeshin për t’u zbutur(regjur) në gropa me gëlqere ku më pas shpërlaheshin dhe përdoreshin për këpucë, çanta e veshje të tjera.

Gjatë periudhës së regjimit komunist, metodat e përpunimit të lëkurëve do të përmirësoheshin ashtu sikurse edhe teknologjia. Ndërkohë, në vitet ’90 kjo industri do të mbyllej e ndërmarrjet e grumbulimit të lëkurëve do të mbylleshin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë