Loading…
Vitamina D ju ndihmon të humbni peshë (Foto)
  • 18/06/2017 | 23:25

...

Ekzistojnë pafund mënyra se si mund të eliminoni yndyrat e mbledhura në pjesët e ndryshme të trupit.


Bëhet fjalë për vitaminën D, e cila është e pasur me enzima aktive të cilat ndihmojnë në humbjes së yndyrës trupore duke djegur 42 gram yndyrë për një orë.

Ndryshe nga vitaminat e tjera, trupi mund të prodhojë vitaminën D për aq kohë sa ju jeni të ekspozuar në rreze të diellit, por mbrojtja e lëkurës me krema kundër djegies të lëkurës e bën më të vështirë thithjen e rrezeve të diellit dhe prodhimin e vitaminës D.

Gjithçka që ju duhet të bëni, është të siguroheni se dieta juaj të siguroj sasi të mjaftueshme nga kjo vitaminë  për organizmin tuaj.

Një ndër ushqimet që mund t’i konsumoni dhe që ua sigurojnë këtë vitamië janë: bajamet e pakripura, vezët e ziera, lëngu natyral i portokallit, domatet, kosi etj./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë