Loading…
Vladimir Putin godet perëndimin: E shfrytëzon trendin e internetit për të shmangur sanksionet
  • 04/01/2018 | 22:21

...

Që nga muaji tetor  është folur për planet e Rusisë që të nxjerrë kriptovalutën e saj, por tani presidenti Vladimir Putin thuhet të ketë angazhuar zyrtarët e shtetit të punojnë për të nxjerrë në treg të ashtuquajturën “Kriptorublja”, transmeton GazetaMetro.net


Sergej Glazev, këshilltar për ekonomi i presidentit rus, në mbledhjen e qeverisë ka thënë se kriptovaluta do të ishte mjet efikas për të shmangur sanksionet ekonomike të perëndimit.

“Ky intrument na përshtatet shumë për aktivitetet e ndjeshme të shtetit. Mund të barazojmë llogaritë me partnerët tonë nëpër gjithë botën, pa marrë parasysh sanksionet”, ka thënë Glazev.

Ai ka thënë se kriptorublja do të jetë ekuivalente me rublen ruse, por qarkullimi i saj do të jetë i kufizuar në atë mënyrë që të i mundësojë Kremlinit të përcjellë lëvizjet e saj.

Nuk dihet ende nëse valuta do të emetohet nga banka qendrore e Rusisë.

Putin kishte urdhëruar zyrtarët të përgatiteshin që valuta të futej në tregun brenda Rusisë, pas një takimi me Vitalik Buterin, themeluesin e njërës prej kriptovalutave më në emër ‘Etherum”. Ai ndër të tjera ka kërkuar përgatitjen e ligjeve për kriptovalutën. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë