Loading…
Zbulohet arsyeja përse dashurojmë
  • 24/11/2017 | 21:54

...

Rënia në dashuri është një nga misteret e mëdha të jetës, por tani shkencëtarët besojnë se kjo ndjenjë e çuditshme ndodh për një arsye.


Sipas tyre e gjithë kjo ndjenjë universale është e ndërtuar mbi dëshirën e krijimit të familjes e lënies pasardhës.

Hulumtimi u bazua mbi njerëzit e Hadzës të Tanzanisë ku dashuria ka lindur nga nevoja për të ndaluar, meshkujt të mos vrisnin foshnjat e tyre.

Hulumtimi i udhëhequr nga Dr Piotr Sorokowski në Universitetin e Wroclaw shikon tre përbërës për të matur thellësinë e dashurisë – intimitetin, pasionin dhe angazhimin. Kjo quhet Teoria Triangle e Sternbergut e Dashurisë e krijuar në vitin 1985 nga psikologu Robert Sternberg.

Sipas teorisë angazhimi është vendimi i ndërgjegjshëm për të qëndruar me një person tjetër dhe një premtim për të qenë besnik ndaj tij, ku dashuria shprehtë dhe me krijimin e një ambienti të mirë për të sjellë dhe frytet e saj, fëmijët.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë