Loading…
Zbulohet një metodë për njohjen e profileve të rrejshme në rrjetet sociale
  • 11/06/2017 | 17:12

...

Disa shkencëtarë të  universiteteve të ndryshme kanë zhvilluar një algoritëm për njohjen e profileve të rrejshme në internet.


Një pjesë e këtyre njerëzve hapin këto profile të rrejshme vetëm nga monotonia, shumica bëjnë edhe tradhëti të ndryshme, ndërsa disa të tjerë edhe kanë frikë nga hapja e profileve të vërtëta.

Pa marr parasysh se cilat janë arsyejet e hapjes së profileve të rrejshme, ky algoritëm në të ardhmen do t`i zbulojë dhe do t`ua bllokojë këto llogari të rrjeteve sociale, përcjell gazetametro.net

Është shumë interesante sepse ky grup i këtyre studenteve, këtë algoritëm fillimisht e kanë testuar në web faqet e njohura pornografike sië është PornHub, ku kanë analizuar të dhënat e rreth 5 mijë përdorësve të kësaj faqeje.

Mbi të gjitha ky algoritëm ka zbuluar se 40% i tyre gënjejnë rreth moshës së tyre dhe gjysmë çereku gënjejnë për gjininë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë