Loading…
Zbulohet personazhi real i filmit “Liza në botën e çudirave”, autori ishte pedofil
  • 06/10/2017 | 08:58

...

“Liza në botën e çudirave” është padyshim një nga personazhet më të dashur të fëmijërisë, por pak kush e di se kush është vogëlushja që frymëzoi autorin e librit, Lewis Carroll.


Fotografitë e vajzës, te realizuara nga vetë Carroll do të shfaqen në një ekspozitë në “Nation Potret Galleri” në Londër, bashkë me imazhe të muzës së tij në moshë të .

Akademiku i Oksfordit dhe autori i historive të “Lizës në botën e çudirave”, fotografoi Liza Liddellin, vajzën e fqinjëve të tij kur ishte e vogël. Shumë vite më vonë ajo u fotografua edhe nga Julia Margaret Cameron, fotot e së cilës përfshihen gjithashtu në ekspozitë. Magjepsja e Carroll me Liddell, e cila vdiq në moshën 82-vjeçare në 1934-n ka nxitur spekulimet se ai mund të ishte pedofil.

UNITED KINGDOM – JUNE 29: Edith, Ina and Alice Liddell on sofa, 1858. Photograph by Charles Lutwidge Dogson, better Known as Lewis Carroll (1832-98). (Photo by National Media Museum/SSPL/Getty Images)

Por Phillip Prodger, kurator i ekspozitës tha se gjatë kohës që kishte jetuar autori nuk kishte pasur kurrë pretendime për sjellje të papërshtatshme nga ana e tij. Imazhet e Lizës së vërtetë rrallë janë shfaqur për publikun.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë