Loading…
Zviceranët padisin VW për aferën dizel
  • 01/01/2018 | 22:42

...

Rreth 6,000 zviceranë nisën një padi të përbashkët kundër Volkswagen dhe shitësve të saj për dëmet e shkaktuara nga një skandal me sistemin e shkarkimit, i njohur si çështja “Dieselgate”.


Pronarët e makinave Volkswagen pretendojnë se kanë pësuar humbje financiare për shkak të manipulimit të emisioneve nga gazrat e dëmshme.

Vlerësimi i dëmeve konsiderohet rreth 15 për qind e vlerës së një makine të re, që është 3-7 mijë franga zvicerane  për person.

Pala e akuzuar është kompania Volkswagen Group dhe importuesi lokal AMAG.

Personat e dëmtuar janë mbledhur nën Organizatën për Mbrojtjen e Konsumatorit (SKS) dhe pretendojnë se as VW as AMAG nuk janë të gatshme për negociata dhe kompensim të mundshëm për dëmet.

Rreth 180,000 konsumatorë në Zvicër u goditën nga një skandal i gazit që shpërtheu në SHBA në 2015.

VW në mbarë botën ka shitur më shumë se 11 milionë makina me softuerin mashtrues në testet për shkarkimet e grimcave të dëmshme, gjë e cila gjigantit gjerman vetëm në SHBA i ka kushtuar rreth 30 miliardë dollarë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë