Loading…

​Agjencitë e inteligjencës amerikane japin lajmin e fundit rreth origjinës së pandemisë

  • 30/10/2021 | 20:13

​Agjencitë e inteligjencës amerikane japin lajmin e fundit rreth origjinës së pandemisë

Një raport thotë se, ndërsa disa teori janë të besueshme, nuk ka ende prova të mjaftueshme për të nxjerrë një përfundim të sigurt.


Agjencitë amerikane të spiunazhit kanë pranuar se origjina e vërtetë e COVID-19 mund të mos dihet kurrë.

Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së (ODNI) tha se teoritë që përfshijnë transmetimin nga kafshët ose një rrjedhje nga një laborator ishin të besueshme. Megjithatë, zyra shtoi se analistët nuk mund të pajtoheshin se cila ishte më e mundshme ose nëse mund të nxirrej ndonjë përfundim të fortë.

Megjithatë, ata hodhën poshtë sugjerimet se virusi e kishte origjinën si një armë biologjike, duke thënë se mbështetësit e kësaj teorie “nuk kanë qasje të drejtpërdrejtë në Institutin e Virologjisë Wuhan”. Zyra tha gjithashtu se ata që qëndrojnë pas kësaj teorie janë akuzuar për përhapjen e dezinformatave.

Disa agjenci spiune amerikane mbështetën teorinë se virusi e kishte origjinën në natyrë, por ka pasur pak prova për këtë në muajt e fundit.

Në raportin ODNI, i cili është një përditësim i një rishikimi 90-ditor që administrata e presidentit Joe Biden publikoi në gusht, katër agjenci arritën në përfundimin se kishte “besim të ulët” se virusi fillimisht ishte transmetuar nga një kafshë te një njeri.

Ndërsa një agjenci e pestë tha se kishte “besim të moderuar” se infeksioni i parë njerëzor ishte i lidhur me një laborator.

Raporti theksoi gjithashtu se komuniteti shkencor global nuk kishte “mostra klinike ose një kuptim të plotë të të dhënave epidemiologjike nga rastet e mëparshme COVID-19”, duke e bërë të vështirë vlerësimin e duhur të teorive.

Kina është kritikuar se nuk është më bashkëpunuese në hetimet për origjinën e COVID-19 dhe ka pikëpamje të ndryshme në SHBA se sa duhet fajësuar Kina.

Donald Trump, i cili ishte president i SHBA-së në muajt e parë të pandemisë, iu referua COVID-19 si “virusi kinez”, duke e bërë të qartë se ku e vendosi fajin.

Duke iu përgjigjur raportit të inteligjencës, Ambasada e Kinës në Uashington tha për Reuters: “Ne kemi mbështetur përpjekjet e bazuara në shkencë për gjurmimin e origjinës dhe do të vazhdojmë të jemi aktivisht të angazhuar. Ne kundërshtojmë me vendosmëri përpjekjet për t’u politizuar kjo çështje.”

Ndryshe, Wuhan është qyteti në Kinë ku u zbuluan për herë të parë rastet me COVID-19.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë